افزونه وردپرس چیست؟

در مقاله وردپرس ، به معرفی این سیستم مدیریت محتوا معروف و پر طرفدار پرداختیم، حال در این مقاله میخواهیم بگوییم افزونه وردپرس چیست؟

همان طور که در هر کاری نیاز به ابزار های مخصوص برای انجام آن کار داریم، در طراحی سایت بدون کد نویسی نیز به یک سری ابزار ها نیاز داریم که ما رو از دردسر های کد نوشتن و مسائل فنی زیاد راحت کنند. به این ابزار ها در وردپرس، افزونه گفته می شود.

افزونه ها چه کاری انجام می دهند؟

افزونه ها معمولا برای یک سری اهداف خاص ساخته می شوند، مثلا یک افزونه ساخته می شود برای ساخت انواع فرم. مثل فرم ثبت نام، جستجو، ارتباط با ما، درخواست مشاوره، محاسبه قیمت و …

یا یک افزونه خاص ساخته می شود برای این که تمام ویژگی های مربوط به یک فروشگاه اینترنتی را برای ما قرار دهد تا بتوانیم فروشگاه خود را راه اندازی کنیم و از طریق آن کسب درآمد آنلاین داشته باشیم. اوایل که وردپرس دنیارو فراگرفت خیلی افزونه های مطرحی نداشت و بزرگترین دلیل مشهور شدن وردپرس آن زمان کدنویسی راحت آن بود. چون برنامه ای را که در php باید هزاران خط کد میزدی تا پیاده سازی کنی، با ساختار فوق حرفه ای وردپرس به چند خط تبدیل میشد.

همین امر باعث افزایش انگیزه توسعه دهنده ها شد و باعث شد که با سرعت خیلی زیادی شروع به توسعه افزونه های کاربردی برای وردپرس بکنند.

افزونه ها چطور کار میکنند؟

اگر بخواهیم به صورت کاملا تکنیکال و علمی به این قضیه بپردازیم باید وارد مباحث برنامه نویسی بشیم تا به صورت دقیق متوجه نحوه عملکرد آنها بشویم. اما قصد ما در این مقاله دادن یک دید کلی برای عموم مردم است که میخواهند بدانند.

سیستم مدیریت محتوای وردپرس از سیستمی به نام هوک (hook) یا قلاب استفاده میکند که این روش به این معنی است که ما در هر جایی یک حفره قرار دهیم برای این که بتوانیم بعدا به آن قلاب بزنیم. قلاب زدن ما چه فایده ای دارد؟

در اینجا قلاب زدن به این شکل است که میگوییم قلاب بزن به فلان قسمت و این عملیات را که میگویم به آن اضافه کن.

یعنی در این تفکر ما میتوانیم به هر بخشی که میخواهید هوک کنیم و یک سری دستورات را به آن اضافه کنیم. شاید بگویید چه کاری است خب دستوراتمان را به همان جا اضافه کنیم چرا یک بار قلاب بزنیم بعد توسعه بدیم. این تفکر برای آن است که بتوانیم افزونه هایی قابل نصب توسعه بدیم که همگان استفاده کنند، نه این که فقط برای رفع نیاز خودمان باشد. درست همانند تفکر نصب برنامه در ویندوز.

افزونه ها رایگان هستند؟

چون وردپرس یک سیستم منبع باز ( Open Source ) هست، اگر بخواهیم افزونه ای را در مخزن وردپرس یعنی سایت wordpress.org قرار دهیم، باید رایگان قرار دهیم. خیلی از شرکت ها و برنامه نویسان محبوب این کار را انجام می دهند و نتیجه دست رنج خودشان را به رایگان در اختیار عموم قرار میدهند.

اما خیلی از شرکت ها و یا توسعه دهندگان نیز، به دلایل زیادی از جمله نیاز به پشتیبانی ها و توسعه های پی در پی و این که کار خیلی تخصصی انجام میدهند، پس از طراحی افزونه آن را در سایت های معتبر فروش افزونه قرار میدهند یا یک سایت اختصاصی برای فروش آن افزونه طراحی میکنند و بدون واسط میفروشند.

از این رو خیلی از افزونه ها پولی می باشد، اما اکثر افزونه ها با توجه به این که برنامه نویسان ایرانی همیشه در حال کرک کردن افزونه های خارجی هستند، قیمت افزونه ها از این رو خیلی بالا نیست و می توان به راحتی خریداری و استفاده نمود.

میدون وب

نظراتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *