ورود و ثبت نام

cms یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

هر سایتی به طور کلی دارای دو بخش است:

۱- فرانت اند (FrontEnd): اون بخشی که کاربران مشاهده می کنند، یعنی خود سایت.
۲- بک اند (BackEnd): اون بخشی که کاربران نمی بینند، یعنی پشت صحنه سایت. یعنی جایی که محتوا های متنی، عکسی، پادکست نوشته می شوند و انتشار داده می شوند. یا بخشی که تنظیمات، پیکر بندی ها، امنیت و همه موارد مربوط به یک وب سایت در آن قرار دارد همان بک اند سایت می باشد.

cms یا سیستم مدیریت محتوا، سیستمی است برای مدیریت بک اند و فرانت اند سایت، یعنی این که: چه چیزی با چه شکل و شمایلی در کجای سایت قرار داده بشه. یا یک محصول که قرار می دهیم در سایت، قیمتش رو وارد کنیم، مشخصات محصول رو وارد کنیم، موجود بودن یا نبودن آن را تعیین کنیم و …

CMS اختصاصی چیست؟

اون اوایل که مفهومی به نام وب سایت به وجود اومد، یک انقلاب بزرگی در تصور مردم و تاجران بزرگ ایجاد شد و ایده های متعدد خیلی زیاده داده شد و توسط برنامه نویسان تحت وب پیاده سازی می شد. اما با گذر زمان متوجه این موضوع شدند که سایت ها قابلیت های تکراری زیادی دارند که در همه وبسایت ها در حال تکرار شدن است. مانند انواع فرم، مانند مفاهیمی مثل ایجاد برگه و ایجاد نوشته در وبسایت و این عمر باعث کمتر شدن کد نویسی و یکپارچه تر شدن سیستم های مدیریت محتوای اختصاصی شد.

در اون اوایل هر کس میخواست هر نوع سایتی رو طراحی کنه از صفر برنامه نویسی میکرد، و یک CMS اختصاصی برای وبسایت خودش تولید میکرد. تولید سیستم اختصاصی به چند دلیل دارای مشکلات بزرگی بود، همانند این که برای هر تغییر نیاز به برنامه نویس وجو داشت که آن تغییر ریز یا درشت را انجام بدهد و هزینه توسعه در این روش بسیار زیاد بود.

گذشته از این تولید یک CMS اختصاصی بنیانگذار پروژه را محدود به یک شخص یا یک تیم مهندسی میکرد. به این دلیل که برنامه نویسانی که CMS را توسعه داده بودند، داکیومنتی برای آن ایجاد نمیکردند که برای برنامه نویس دیگری قابل فهم باشد سیستمشان. و همین قضیه باعث به وجود آمدن مشکلات بزرگی از قبیل این شد که توسعه سیستم بسیار هزینه بر شود چرا که هر برنامه نویس یا تیم برنامه نویس هر مبلغی را برای توسعه درخواست میکردند، بنیانگذار مجبور به پرداخت بود.

CMS عمومی چیست؟

سیستم مدیریت محتوا عمومی چجوریه؟ اصلا مگه میشه چیزی طراحی کرد که برای عموم قابل استفاده باشه؟ اگه شدنی هست چطور شدنی است.

بله شدنی هستش، یکم بالاتر توضیح دادم که بعد از گذشت زمانی برنامه نویس ها متوجه شدند که در سایت ها امکاناتی یکسان وجود دارد که مثال هم زدیم. این موضوع باعث توی فکر رفتن برنامه نویسان بزرگی شد که سیستمی را طراحی کنند که نیاز های عموم مردم را تا حد زیادی برطرف بکند. اما چطور؟

ما در علم مهندسی نرم افزار مفهوم بزرگ و اساسی داریم به نام معماری نرم افزار، کل صحبت این بخش اینه که همه چیز خط کشی شده و تفکیک شده از هم باشد، یعنی کد های بخش ظاهر سایت در یک بخش باشند، اون بخشی که قراره با دیتابیس ارتباط برقرار کنه کدش یک جای خاصی نوشته بشه و به همین شکل.

تاثیر مهمی که طراحی معماری بر روی نرم افزار نوشته شده ایجاد میکند این است که برنامه را بسیار توسعه پذیر می کند. سیستم های مدیریت محتوای عمومی با معماری طراحی شده اند که قابل توسعه هستند و باعث قابلیت افزونه پذیر شدن وبسایت شده اند.

افزونه پذیر شدن وبسایت یعنی چی؟

یعنی این که سیستم مدیریت محتوا های عمومی که دارای معماری خوبی باشند توانایی این رو دارند که تیکه برنامه ها یا ابزار هایی به آنها اضافه کنیم. دقیقا مانند نصب برنامه بر روی ویندوز.
فکر کنید ویندوز سیستمی بود که فقط از طریق کدنویسی قابل توسعه بود و نمیشد برنامه ای برای آن نوشت. حتی تصور چنین چیزی ممکنه؟
دقیقا تفات های CMS های اختصاصی با عمومی در همین نقطه است که باعث می شود که توسعه برنامه به شدت رو به افزایش باشد و هزینه ها را برای انواع پروژه ها کاهش دهد.

این موضوع تا امروز به حدی پیشرفت کرده و به قدری ابزار های مختلف برای اهداف مختلف طراحی شده اند که برای طراحی هر نوع سایتی حتی نیاز به یک خط کد نویسی نیست.

سیتم های مدیریت محتوای مهشور

بعد از این که سیستم های مدیریت محتوای عمومی مطرح شدند، تیم ها و شرکت های مختلفی در دنیا به وجود آمدند و شروع به توسعه این گونه سیستم ها کردند، چند CMS عمومی مشهور عبارتند از:

 • وردپرس
 • جوملا
 • پرستاشاپ
 • دروپال
 • اکسپرس انجین

پارامتر های مهم در انتخاب یک CMS مناسب

در انتخاب CMS باید به چند نکته مهم توجه داشت از جمله :

 • تجربه و سابقه کار تیمی که هسته مرکزی آن سیستم را طراحی و برنامه نویسی کرده اند.
 • میزان ابزار یا افزونه ای که برای این سیستم ها طراحی شده است.
 • راحتی کار با آنها.
 • بزرگی اجتماع توسعه دهنده یا Community آن.
 • داکیومنتیشن یا توضیحات فنی که برای آن موجود است چقدر عمیق و کاربردی است.
 • توسعه آن چقدر زمان میبرد.

بهترین CMS عمومی چیست؟

به عقیده من هیچ چیز در این دنیای بزرگ مطلق نیست و همه چیز نسبی است. یعنی هیچ وقت نمیتوانیم از عباراتی همچون صد درصد، بهترین، بدترین و … استفاده کنیم چون نسبی است همه چیز.

اما در حالت کلی اگر بخواهم با توجه به پارامتر های گفته شده بگویم بهترین CMS عمومی چیست باید بگویم یک کلام وردپرس. بزارید با آمار و ارقام این قضیه رو اثبات بکنم.

نمودار نمایش میزان محبوبیت سیستم های مدیریت محتوا

طبق نمودار فوق میزان محبوبیت وردپرس در ۱۲ ماه گذشته همان خط آبی است که مشاهده میکنید و دیگر سیستم های مدیریت محتوا در حال از بین رفتن هستند.

وردپرس تا چه زمانی برتر هست؟

خب برای جواب به این سوال که باید بگویم تا زمانی که برای رشد خودش تلاش کند، و خوشبختانه بیش از ده سال است که وردپرس همواره در حال بهتر شدن است و هر سال بهتر از پارسال خودش است.

اما به صورت تکنیکال اگه بخوام جواب بدم با توجه به این که، جامعه بسیار بزرگی از سراسر دنیا در حال توسعه وردپرس و ابزار های آن هستند حالا حالا ها رقیب سر سختی نخواهد داشت و حرف اول را خواهد زد.

اما اگه به فرض یک سیستم بهتر هم به وجود بیاید که قوی تر از وردپرس است، این بسیار عالی است نه بد. چون شما کار با یک CMS عمومی را به خوبی فرا بگیرید، کار با بقیه CMS ها نیز برای شما بسیار آسان خواهد بود.

ثبت نام در دوره طراحی سایت بدون کد نویسی
میدون وب

نظراتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *