میدون وب | میدون تخصصی برای یادگیری وب، طراحی سایت و برنامه نویسی

تفاوت اینترنت و وب و اشتباهات رایج در آن

تو دنیای امروز تقریبا هر لحظه داریم از واژه هایی مثل وب و اینترنت استفاده میکنیم، از این رو بهتره که یه دید کلی نسبت به این دو مفهوم داشته باشیم و ذهنیت عمیق تری نسبت به آن پیدا کنیم.

خوندن این مقاله حتی به حرفه ای ها هم توصیه می شود، چون خود من تا چندین سال برنامه نویسی تحت وب تفاوت این دو مفهوم رو نمیدونستم.

اینترنت اصلا چی هست؟

در سال ۱۹۶۰ در ایالات متحده آمریکا پروژه ای آغاز شد که قرار بود با استفاده از دستاورد های آن، مراکز نظامی ایالات متحده بتوانند با یکدیگر ارتباطی امن و سریع را داشته باشند. اما در نهایت این پروژه کوچک، باعث ایجاد پروژه ای بزرگتر و عمومی به نام اینترنت شد. اینترنت دستاوردِ آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا، DARPA است.

اینترنت چیست؟

اینترنت یک بستر است که توسط آن کامپیوتر ها و دیگر وسایل الکترونیکی که قابلیت اتصال به اینترنت دارند را به هم وصل می نماید.


برای اطلاعات بیشتر به مقاله اینترنت چیست؟ پاسخ ۱۳ سوال اساسی را مشاهده کنید

اینترنت یک شبکه عظیم کامپیوتری است. این شبکه با استفاده از:

 • رایانه ها
 • کابل ها
 • مودم ها
 • روتر ها
 • سوییچ ها
 • ماهواره ها
 • تلفن ها
 • خطوط کابلی

و… در همه جهان گسترده شده است. در اصل اینترنت متشکل از شبکه های کوچک و ریزی است که تجمیع آنها باعث به وجود آمدن این شبکه عظیم شده است. این شبکه های کوچک می‌توانند رایانه ها و تلفن های شما که با استفاده از مودم به اینترنت وصل می‌شوند باشد تا شبکه های بزرگتر و صنعتی در شرکت ها و کارخانجات.

این شبکه های کوچک و بزرگ با استفاده از وسایلی که گفته شد به اینترنت متصل می‌شوند و هرروز این شبکه جهانی را بزرگ و بزرگتر می‌کنند. اما در این میان جایگاه وب چیست؟ آیا وب همان اینترنت است؟ اگر نه، پس تفاوت اینترنت و وب چیست؟

حالا بریم سراغ این که وب چیه؟

تا اینجا با اینترنت و مفهوم آن آشنا شدید.

وب در سال ۱۹۸۹ و توسط تیم برنرزلی انگلیسی ساخته شد. برای توضیح مفهوم وب بهتر است تا با یک مثال این موضوع را برای شما ساده کنیم.

تصور کنید که منزل شما در یک شهر آزاد و بزرگ قرار دارد. شما برای ارتباط با دوستان خود به صورت غیرحضوری چه راه هایی پیش رو دارید؟ احتمالا برایشان نامه بنویسید، تلفن بزنید و از راه ارتباطی دیگری چون پست و … استفاده کنید. در این بین اگر بخواهید به یک سینما یا.. بروید چطور عمل می‌کنید؟ مطمئنا با استفاده از آدرس به محل مورد نظر خود می‌روید.

در مثال بالا، کل شهر همان اینترنت است. راه های ارتباطی چون تلفن، پست، نامه و غیره همان ایمیل، چت خصوصی، انتقال اطلاعات و… هستند. در انتها نیز، سینما و محل موردنظر شما، همان دنیای وب است که با استفاده از آدرس (URL) به آنها می‌رسید.

 • ایمیل
 • چت آنلاین
 • انتقال اطلاعات با FTP 
 • وب
 • و… 

از جمله اجزای اینترنت هستند. هیچ کدام از این اجزا برای مورد استفاده قرار گرفتن لزومی به وجود دیگری ندارند و اینکه تصور کنیم اگر وب نباشد دیگر اجزا هم بی استفاده می‌مانند اشتباه است.

شما برای اتصال به وب، در دنیای اینترنت از URL ها و مرورگر هایی چون کروم، فایرفاکس و… استفاده می‌کنید. منظور از URL همان لینک ها است. این URL ها اغلب شما را به صفحات HTML می‌رسانند. HTML اختصاری از کلمات HyperText Markup Language به معنای زبان نشانه گذاری ابر متن است. صفحات HTML همان صفحات سایت ها و اجزای دنیای وب هستند. صفحه ای که شما در حال مشاهده آن هستید با استفاده از همین زبان نشان گذاری HTML نوشته شده است. آدرس ها یا URL ها، رابط میان رایانه ها و دستگاه های شما با این صفحات هستند.

در این بین، قوانینی برای متصل شدن به  دنیای وب وجود دارد که به آن پروتکل می‌گویند. پروتکل های زیادی در سطح وب وجود دارد که معروف ترین آنها پروتکل HTTP و زیر شاخه رمز گذاری شده آن، پروتکل HTTPS است.

حال یک سؤال پیش می‌آید. آیا گستردگی دنیای وب در همین حدی است که ما در موتور های جستجویی چون گوگل و یاهو و بینگ آن را مشاهده می‌کنیم؟ مطمئنا نه!!

دارک وب چیست؟

دارک وب جای خاص دیگه ای نیست، مثلا اینجوری نیست که فکر کنید یه دنیای وب دیگه ای وجود داره، اینترنت خاص دیگه ای وجود داره برای دسترسی بهش و کلا یک دنیای دیگه باشه. اما به طور کلی بخوام بگم دارک وب محیطی هستش که به طرزی پیاده سازی شده درون وب که برای دسترسی به آن باید از نرم افزار ها و پیکربندی های خاص استفاده شود.

این همه حجم اطلاعاتی که توی گوگل، اینستاگرام، یوتویوب، بینگ، یاهو و … مشاهده می کنید به گفته برخی آمار های جهانی فقط ۲۰ درصد از دیتای کل اینترنت رو تشکیل میدهد و ۸۰ درصد آن متعلق به دارک وب می باشد. برخی نیز میگویند تنها ۳ درصد در جستجوگر ها نمایش داده میشود.

توصیه اکید:

اگر متخصص شبکه و نرم افزار نیستید به هییییچ عنوان توصیه نمیشه که حتی یک بار برید تو دارک وب و بیاید بیرون. حتی اگه هم متخصص هستید باز هم توصیه نمیشه چون فضای کثیف و خرابی هستش.

میدون وب

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*

0